Hangi koliyi Seçmeliyim?


Koli seçiminin önemi:

“Hangi Koliyi Seçmeliyim?” diyenlere bir kaç önerimiz var!

İlk defa koli-kutu yaptıranlar için doğru kutuyu seçmek teknik özelliklerinden dolayı karmaşık olabilir. Yanlış seçim fazla maliyet çıkarabilir ya da taşıdığınız ürüne zarar verebilir. Doğru koliyi seçerken dikkat edilmesi gereken konuları bilirseniz işiniz kolaylaşır.

En büyük koliyi almak çözüm değil:

Doğru ölçüyü belirlemek en önemli noktadır. Ürününüzün ne olduğuna hakim misiniz? Yani boyunu enini ve yüksekliğini ölçtünüz mü? O zaman bu ölçülere bakarak, en yakın koliyi ya da kutuyu sitemizden seçiniz. Küçük ama değerli bir ürünü çok büyük bir koliye koymak onu korumak anlamına gelmez. Ekstra koruma isteyen ürünleri, balonlu naylonla, kolide oluşan boşlukları yine balonlu naylonla  ya da atık kağıtlar ile doldurmak işinizi görecektir. Unutmayın kolide ne kadar boşluk varsa üst üste koyduğunuzda çökme riski o kadar fazla olur.

 

Kolinin dayanıklılığı en önemli konu:

Kolilerin iç yapılarında dalgalı alanlar vardır ve bu dalgalar da iç ve dış darbeleri emer. Burada ürüne zarar gelmemesi için kolinin dayanıklılığı düşünerek seçim yapmalıyız. Genelde aklımıza; tek dalga mı, çift dalga mı seçmeliyim? diye de bir soru takılır. Aslında çok basit; tek dalga koliler ekstra muhafaza gerektirmeyen hafif ürünlerin taşıması ve depolaması açısından idealdir. Çift dalga koliler ise daha ağır ürünlerin taşımasında kullanılır, ayrıca uzun süre depolama için idealdir.

 

Koli Tipi:

Ürünün şekline, ölçüsüne ve ağırlığına göre aşağıdaki koli tiplerinden birini seçebilirsiniz.

 

Standart Koli:

En çok tercih edilen koli tipidir. Yan kapaklar kutunun ortasında birleşir ve koli bandı ile yapıştırılır. Her sektörde taşıma ve saklama amacı ile kullanılır.

Tam Kapak Koli:

Bu kolilerin özelliği yan kapaklar üst üste binerek ekstra dayanıklılık sağlar. Genellikle ağır ürünlerin taşınmasında tercih edilir.

Tek Kapaklı Koli:

Bu koli tipinin üst kapakları bulunmamaktadır. Ürünün koliye yerleştirilmesi ve çıkarılması daha kolaydır. Genellikle palet yüklemelerinde veya televizyon, çamaşır makinası gibi ağır ürünlerin taşınmasında kullanılır.

Koliiste © 2018 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır